Rezystor SMD zwykle kupowany jest na potrzeby profesjonalnego wytwórstwa i sprzedawany, użytkownikom końcowym w dużych ilościach. W rzeczywistości nie da się ich kupić osobno w sklepach detalicznych, ponieważ mają bardzo mały rozmiar.

Jakość w cenie

 

Rezystor SMD ma jedną kluczową zaletę, która zasadniczo determinuje jego wybór przez profesjonalistów. Umieścić go możemy niemal wszędzie na płytce PCB. Oznacza to, że ich waga jest znikoma w porównaniu z konwencjonalnymi rezystorami dyskretnymi. Przykładowo, jeśli mówimy o obwodzie zasilacza, to lepiej przylutować na górze radiatora dwa rzędy 0805 SMD niż kilkadziesiąt rezystorów 1W z wyprowadzeniami drutowymi.

 

Posiada on jednak dużą wadę, którą stanowi cena. Są one droższe od konwencjonalnych dyskretnych, ponieważ umieszczenie każdego rezystora na płytce PCB zajmuje więcej czasu pracownikom linii produkcyjnej.

Niecodzienna budowa

 

Rezystor SMD wykonane jest ze specjalnego materiału, który charakteryzuje się wysoką tolerancją na ciepło. Najczęściej jest to folia węglowa o grubości 0,25 mm lub mniejszej, ale są też inne opcje: na przykład folia metalowa. Ponadto, istnieje mnóstwo kształtów dostępnych dla rezystorów: kwadratowe, prostokątne lub okrągłe.

 

Proces produkcji elementów montowanych powierzchniowo jest bardzo złożony i wymaga dbałości o szczegóły podczas montażu. Składa się on z kilku etapów:

 

Przygotowanie płytki;

 

Depozycja warstwy podstawowej;

 

Osadzanie dodatkowych warstw;