Salamandry są jednymi z najbardziej interesujących (i dziwnych!) płazów wokół, ale są one najczęściej mylone z jaszczurkami lub wężami przez ludzi, którzy je widzą. Rzućmy trochę światła na te fascynujące stworzenia!

Największą salamandrą na świecie jest chińska salamandra olbrzymia, która jest również jednym z największych płazów świata. Może dorastać do 2 metrów (6,56 stóp) długości i waży do 30 kg (66 lb). Ten gigant żyje w słodkowodnych jeziorach i strumieniach w Chinach, i jak wiele innych gatunków salamandry, używa swoich zewnętrznych skrzeli do oddychania pod wodą. Jak większość innych salamandr, jego ogon stanowi około połowy długości ciała. Jeśli drapieżnik chwyci się go, chińska salamandra olbrzymia może upuścić ogon i uciec: w końcu odrośnie nowy ogon, gdy stary zniknie!

Japońska salamandra Amami jest bardzo podobna z wyglądu do chińskiej salamandry olbrzymiej, ale jest mniejsza: dorosłe osobniki osiągają długość tylko około 20 cm (7,87 cala) i ważą tylko od 1,5 do 2 kg (3,31-4,41 funta). Żyją głównie w płytkiej wodzie i wilgotnej glebie leśnej na Amami.