Lustro fotochromowe działa poprzez posiadanie niewielkiej ilości materiału fotochromowego w szkle. Gdy światło jest jasne, materiał ten jest przezroczysty i przepuszcza światło. Kiedy światło jest przyciemnione lub ciemne, materiał ten zmienia kolor na ciemny i odbija światło. Ilość czasu potrzebnego na tę zmianę nazywana jest “poziomem ciemności”.
Kiedy po raz pierwszy założysz okulary przeciwsłoneczne, mogą one początkowo wydawać się zbyt ciemne. Dzieje się tak, ponieważ lustro fotochromowe potrzebuje około 30 sekund, aby w pełni się uaktywnić.
Lustra fotochromowe są w zasadzie rodzajem przyciemnianej folii okiennej. Zawierają one związek chemiczny (zwykle srebro), który zmienia kolor z ciemnego na jaśniejszy pod wpływem promieniowania UV. Kiedy światło słoneczne uderza w okno, reaguje z substancjami chemicznymi zawartymi w folii, powodując zmianę ich koloru.
Sposób działania lustra fotochromowego jest podobny do tego, jak widzisz swoją twarz w lustrze pod koniec dnia spędzonego na słońcu. Po spędzeniu pewnego czasu na zewnątrz spoglądasz na siebie w lustrze i zauważasz, jak bardzo ciemny stał się Twój odcień skóry z powodu ekspozycji na słońce. To samo dzieje się z lustrami fotochromowymi; pod wpływem promieniowania UV zmieniają one kolor z przejrzystego na przyciemniony lub ciemny. Dlatego też lustra fotochromowe są często określane mianem “samobarwiących się” lub “inteligentnych” – ponieważ reagują one automatycznie na działanie promieniowania UV. Zapraszamy na portal startmoto.pl, który oferuje więcej przydatnych treści.