Odkurzacze samochodowe występują przynajmniej w kilku różnych formach. Teoretycznie każdy powinien robić to samo, w praktyce może się jednak okazać, że do konkretnych zastosowań lepszy będzie dany model odkurzacza. Sprawdzamy jakie możemy spotkać w handlu oraz kiedy warto wybrać konkretny z nich. Mamy nadzieję że w ten sposób pomożemy kierowcom wybrać taki rodzaj, który będzie najlepiej spełniał ich oczekiwania. Jednocześnie pozwoli to na utrzymanie auta w możliwie jak najlepszym porządku we wnętrzu.

Najbardziej typowy odkurzacz samochodowy to taki, który podłączamy pod gniazdo zapalniczki. Jest to optymalne wyjście z sytuacji, ponieważ każde auto takie gniazdko posiada. Dzięki temu urządzenie nie musi mieć zainstalowanej ciężkiej baterii, którą dodatkowo trzeba by regularnie ładować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to też rozwiązanie idealne. Przede wszystkim moc takiego sprzętu nie będzie oszałamiająca. Większość aut pozwala na pobranie z gniazda zapalniczki góra 100-120 wat mocy. Powoduje to, że również nasz odkurzacz musi być do takiego poboru prądu ograniczony. Nie uświadczymy więc oszałamiającej siły ssącej, a więc zabrudzenia które mocniej weszły w dywaniki mogą być trudne do usunięcia. Przeszkadzać może też przewód, który musimy rozciągnąć po całym aucie. Istnieją jednak mocniejsze wersje takich odkurzaczy, które podłącza się bezpośrednio do klem akumulatora. Posiadają one znacznie większą moc, jednak wymagają byśmy mieli takie auto, które umożliwia łatwy dostęp do akumulatora.

Gdy będziemy wybierać odkurzacz samochodowy w oczy rzucą nam się też zapewne modele, które zasilane są z wewnętrznej baterii. Niestety są one cięższe od tych, które pobierają prąd z gniazda zapalniczki. Jednak z drugiej strony mogą legitymować się większą mocą, zazwyczaj jest to około 300 watów. Pozwala to już na zasysanie bardziej przylegających zanieczyszczeń, jednak wciąż nie wygrywają one z urządzeniami zasilanymi bezpośrednio z akumulatora. Trzeba też wziąć pod uwagę konieczność ładowania wbudowanej baterii, co możemy robić albo z gniazdka zapalniczki, albo w domu poprzez dodatkowy zasilacz. Taki odkurzacz samochodowy ma jedną bardzo dużą zaletę – podczas pracy nie plączą się wokół niego żadne przewody elektryczne, możemy więc bez problemu przenosić go z miejsca na miejsce. W przypadku urządzeń zasilanych z gniazdka prądowego, zazwyczaj brakuje przewodu by można było odkurzyć także bagażnik, chyba że nasze auto wyposażone jest w dodatkowe gniazdo w przestrzeni bagażowej.

By admin