Bagażniki rowerowe to wyjątkowo praktyczne akcesoria, które pozwalają na zabranie rowerów na wakacyjny wyjazd. Bagażnik rowerowy na tylną klapę jest na ogół wypierany przez inne modele, dlatego warto wiedzieć, jaki sprzęt wybrać. W tym celu warto skontaktować się z profesjonalnym sprzedawcą bagażników rowerowych.

Jaki bagażnik wybrać?

Obecnie najpopularniejszą formą przewożenia rowerów są specjalne bagażniki samochodowe montowane na hak. Dopuszczalna prędkość pojazdu z takim bagażnikiem to 130 km/h, natomiast same rowery są montowane stabilnie i bezpiecznie. Alternatywą jest bagażnik rowerowy na tylną klapę – jest sposobem na przewożenie rowerów, kiedy pojazd nie posiada zamontowanego haka, dodatkowo daje wiele możliwości i można go dopasować do większości modeli samochodów na polskich drogach. Niestety, rozwiązanie to nie jest pozbawione wad.

Czy bagażnik na tylną klapę jest legalny?

W świetle obecnych przepisów bagażnik na tylną klapę nie jest do końca legalny, co dla wielu kierowców może wiązać się z zatrzymaniem przez drogówkę. Bagażnik ten zasłania bowiem światła w samochodzie, a więc powinien być wyposażony w dodatkową listwę ze światłami. Zasilanie znajduje się jednak w wiązce haka, a więc jeśli go nie ma to nie da się również zamontować dodatkowej listwy z oświetleniem. Kierowca może poruszać się z takim bagażnikiem na własne ryzyko, przy czym naraża się na mandat. Rowery są mocowane paskami, które trzeba co jakiś czas dociągać, zatrzymując się podczas jazdy. Z tego też powodu bagażniki na tylną klapę powoli są wypierane przez inne, znacznie bardziej bezpieczne modele.

By admin