Gospodarka cieplna to temat niezwykle ważny w każdym gospodarstwie domowym oraz zakładzie pracy. Istotny jest między innymi dostęp do odpowiedniej ilości energii cieplnej oraz możliwość jej optymalnego wykorzystania. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest rekuperacja powietrza, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego. Poniżej przybliżamy temat oraz podpowiadamy jakie korzyści niesie z sobą to rozwiązanie. 

Rekuperacja

Rekuperacja Warszawa to rodzaj wentylacji mechanicznej, w czasie której odzyskuje się energię cieplną z powietrza. Rekuperatory pozwalają na wysoce skoordynowane obsługiwanie wnętrz budynków. Umożliwiają transport powietrza z wybranych pomieszczeń, kontrolowanie ruchów powietrza oraz jego „odświeżanie”. Tym samym, rekuperacja to sposób na ponowne wykorzystanie ten samej energii, z zużytego i zabrudzonego powietrza. 

Wprowadzenie systemu rekuperacji w danym budynku rozpoczyna się od instalacji rekuperatora, urządzenia stanowiącego centrum całego układu. Jest on elementem odpowiedzialnym za absorbowanie powietrza i jego oczyszczanie, a następnie ponowne wprowadzanie do otoczenia. Tym samy rekuperator pełni dwie funkcje – grzewczą i odświeżającą. 

Typowy rekuperator posiada cztery wejścia: (1) doprowadzenie zimnego powietrza, (2) odprowadzanie powietrza brudnego na zewnątrz, (3) kanał do filtrowania oraz (4) kanał odprowadzający powietrze z wnętrza pomieszczeń. Nawiew realizowany jest przez kanał pierwszy i trzeci, a strumień wyciągowy przez kanał 2 i 4. Wszystkim poszukującym zaufanego kontrahenta w sprawie montażu systemu rekuperacji polecamy kontakt z GOMAR.