Jan Sedivy/unsplash.com

Low FOD-map dieta to niejedyna dieta eliminacyjna. Jest to wypróbowana i skuteczna metoda leczenia chorób przewodu pokarmowego, której celem jest zapobieganie wystąpieniu objawów związanych z podwyższoną wrażliwością na substancje znajdujące się w diecie.

FODMAP to skrót od Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols. Są to rozgałęzione kwasowe łańcuchy węglowodanowe zawierające cztery do 14 atomów węgla. W organizmie może powodować problemy ze względu na swój charakter niezbędny do metabolizmu i nadmiar tych substancji może spowodować niestrawność lub rzadsze wypróżnienia, co może być bardzo uciążliwe. Dieta FODMAP opiera się na eliminacji produktów, które mogą powodować problem z trawieniem. Portal bravenetic.pl oferuje najciekawsze porady dietetyczne i nie tylko! 

Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna jest to przeprowadzenie testu reakcji organizmu na różne składniki żywności. Polega on na wykluczeniu od 3 do 6 miesięcy specjalnie wybranych produktów spożywczych ze swojej diety, a następnie dokładne

Pewnie nie raz słyszałeś o tzw. dietach eliminacyjnych, które wyróżniają się tym, że zakładają eliminacje kilku pokarmów ze swojej diety. Jedną z takich diet jest Low FODMAP dieta. Po co jednak stosować takie diety eliminacyjne? Czy one naprawdę działają? O tym wszystkim dowiesz się dziś w tekście.