whoislimos/unsplash.com

Zaburzenia depresyjne dotykają coraz większą liczbę osób. Odsetek chorych, zmagających się z depresją jest bardzo wysoki w niemal każdym przedziale wiekowym na całym świecie. Z racji tego zyskała ona miano choroby cywilizacyjnej. Co warto wiedzieć o niej? Skąd się bierze, jak sobie z nią radzić i jakie są metody na leczenie depresji? Sprawdźmy!

Jak rozpoznać depresję?

Pierwszą oznaką depresji jest przede wszystkim znaczny spadek nastroju. Wyróżnia się wiele rodzajów depresji – znając je, można o wiele łatwiej samemu ją rozpoznać i odpowiednio szybko udać się do specjalisty po szczegółową diagnozę. U chorego może pojawić się depresja lękowa, związana z silnym uczuciem niepokoju, obniżeniem nastroju oraz poczuciem winy, który jest zwykle nieadekwatny do sytuacji.

W depresji urojeniowej pacjenci tracą pewność siebie. Ich myśli i przekonania dotyczące przyszłości są bardzo pesymistyczne, są oni wręcz pewni, że czegokolwiek się podejmą, ich działania z pewnością zakończą się fiaskiem. Z kolei dystymia wiąże się z przewlekłym pogorszeniem nastroju, który trwa nieprzerwanie od dłuższego czasu, nawet kilku lat. Kobiety mogą cierpieć na depresję poporodową, która ma związek ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety oraz nierzadko przewlekłym stresem odczuwanym w trakcie ciąży. Świeżo upieczone matki są zwykle przekonane, że nie są w stanie opiekować się swoim dzieckiem, a także nie odczuwają z nim żadnej więzi. W depresji atypowej natomiast chory ma problemy ze snem i zwiększony apetyt, a jego nastrój bywa labilny, nieznacznie poprawiając w różnych porach dnia. Istnieje wiele rodzajów depresji, a rozpoznanie pierwszych niepokojących objawów powinno się skonsultować ze specjalistą.

Oznaki depresji – jak wyglądają zaburzenia depresyjne?

Zaburzenia depresyjne to nie tylko smutek i pesymistyczne myśli. Osoba cierpiąca na depresję traci swoje dotychczasowe zainteresowania, nie czerpie z nich żadnej przyjemności. W tym stanie łatwo o zaniedbania, takie osoby mają trudności z wykonywaniem prostych codziennych zadań, łatwo popadają w niezdrową rutynę. U chorych na depresję często widuje się znaczny spadek lub wzrost wagi przez zaburzenia żywienia. Najczęściej towarzyszy im jadłowstręt i spadek apetytu, jednak niektórzy mogą, na przykład ze stresu, „zajadać” problemy. Mogą się również pojawić myśli o śmierci, a nawet tendencje samobójcze.

Jak można leczyć zaburzenia depresyjne?

Aby rozpocząć leczenie depresji, należy w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. Możemy udać się po wstępną konsultację do lekarza rodzinnego, psychologa lub bezpośrednio odwiedzić psychiatrę. Za pomocą takich narzędzi diagnostycznych jak wywiad i odpowiednie kwestionariusze, lekarz jest w stanie już na pierwszej wizycie postawić rozpoznanie. Wówczas można rozpocząć leczenie. Najskuteczniejsze jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii.

Przy wyborze środków farmaceutycznych, psychiatra kieruje się przede wszystkim historią leczenia pacjenta oraz przyczynami depresji. Leki przeciwdepresyjne są dostępne na receptę. Na https://receptomat.pl/ można uzyskać e-receptę, wypełniając kwestionariusz zastępujący wywiad lekarski. Dzięki temu specjalista może wystawić receptę online i odpowiednio dobrać leki, bazując na informacjach podanych przez pacjenta. To wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. 

Zdj. główne: whoislimos/unsplash.com