Pisanie pracy z kosmetologii – wybór tematu
Popularność usług poprawiających urodę staje się coraz większa zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, nie dziwi zatem, że przekłada się to na duże zainteresowanie studiami w dziedzinie kosmetologii. Studia na tym kierunku, podobnie jak wszystkie inne kończą się napisaniem pracy dyplomowej.
Studenci rozpoczynający pisanie prac z kosmetologii napotykają różne trudności i wyzwania. Wynika to z faktu, że są to studia przede wszystkim o charakterze zawodowym, uczące praktycznych umiejętności w zawodzie kosmetologa, nie zaś pisania prac naukowych. Pisanie prac z kosmetologii stanowi bardzo duże wyzwanie dla studenta, szczególnie jeśli wybór promotora nie był trafiony. Głównym problemem może być dla studenta wybór tematu pracy. W tym zakresie warto przede wszystkim kierować się możliwością późniejszego przeprowadzenia badań. Temu zagadnieniu poświęcimy więcej czasu w dalszej części artykułu. Natomiast co, jeśli nie mamy zupełnie pomysł na temat pracy? Warto skorzystać z generatorów tematów prac dyplomowych lub baz tematów prac dyplomowych. Przydatne linki w tym zakresie znajdziecie na końcu artykułu.
Temat pracy z kosmetologii dotyczyć może różnych zagadnień. Najczęściej tematy prac kosmetologii dotyczą:
- sposobów pielęgnacji skóry trądzikowej, naczyniowej, starzejącej się, itd.;
- metod walki z trądzikiem, cellulitem, itd.
- poziomu wiedzy studentów na temat zabiegów lipolizy, liposukcji, peelingu kawitacyjnego, innych zabiegów itd.
- opinii klientek na temat zabiegów, kosmetyków, określonego salonu kosmetycznego.
Są to tylko przykłady, jednak należy zauważyć, że studenci najczęściej decydują się na tematy, gdzie bada się opinie klientów salonów kosmetycznych lub opinię kosmetyczek i innych osób wykonujących zabiegi. Pisanie pracy z kosmetologii stanowi trudność i wyzwanie w tym zakresie i wymaga zastanowienia się. Wybór tematu nie może bowiem ulec zmianie w toku pisania pracy magisterskiej lub licencjackiej, ponieważ musi zostać wcześniej zgłoszony do promotora. Możliwe jest też skorzystanie z nieodpłatnego doradztwa metodycznego w zakresie doboru tematu z kosmetologii lub generatorów tematów prac dyplomowych.
Trudność w przeprowadzeniu badań
Trudność i wyzwanie stanowić może miejsce, w którym student przeprowadzi badania. Kiedy znajdzie już miejsce lub osoby, które zgodzą się na udział w badaniach. Wybierając badania ilościowe, takie jak np. badania kwestionariuszowych z wykorzystaniem techniki ankiety lub wywiadu, młody badacz musi liczyć się z tym, że wyniki jego badań stanowią subiektywną ocenę respondenta, czyli mogą różnić się od tych, jakie uzyskali inni badacze. Wynika to głównie z tego, że pisanie prac z kosmetologii jest często poszukiwaniem odpowiedzi na trudne pytania. Przykładem może być praca dotyczą poziomu wiedzy studentów na określony temat – studenci poszczególnych uczelni mogą wykazywać się całkowicie odmiennym poziomem wiedzy. To samo dotyczy poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy dany zabieg był skuteczny. Skuteczność zabiegu uzależniona jest bowiem od wielu czynników, takich jak rodzaj skóry, częstotliwość korzystania z zabiegów, a także umiejętności osoby, która ten zabieg przeprowadza.
Nie wszystkie salony kosmetyczne zgadzają się, aby udostępnić informacje na temat efektów przeprowadzonych zabiegów na potrzeby prac dyplomowych. Alternatywną dla przeprowadzenia badań w salonie kosmetycznym może być ankieta internetowa, gdzie student nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z osobami badanymi. Dla wielu studentów to duże ułatwienie.
Uniknięcie plagiatu wyzwaniem dla studenta
Pisanie prac z kosmetologii zawsze wiąże się ze ryzykiem wystąpienia plagiatu. Obecnie funkcjonuje Jednolity System Antyplagiatowy. Jest on „jedynym, ujednoliconym i oficjalnym sposobem weryfikacji oryginalności prac dyplomowych.” Wcześniej rynek systemów antyplagiatowych nie był uporządkowany, Jednak mechanizmy konkurencji działały skutecznie i uczelnie korzystały z wysokiej jakości systemów antyplagiatowych. MEiN podjęło decyzję o wprowadzeniu systemu JSA, aby skutecznie walczyć z plagiatem. System ten wykrywa różne manipulacje, które mogą stosować studenci pisząc prace z kosmetologii, na przykład:
- zamiana spacji na znaki w białym kolorze;
- wprowadzanie mikrospacji;
- zamiany łacińskiego alfabetu na litery, które pochodzą a alfabetu obcego;
- zmiana szyku wyrazów w zdaniu;
- zmiana kolejności zdań w danym akapicie;
- usunięcie niektórych słów z kopiowanego tekstu;
- wprowadzenie nowych wyrazów do skopiowanego tekstu;
- zmiana słów na synonim.
Niestety poważnym mankamentem tego systemu jest konieczność ręcznej obsługi w zakresie tzw. zapożyczeń uprawnionych, czyli konieczność ręcznego wskazania cytatów lub parafraz przez promotora. Bez tej operacji system może pokazać plagiat tam, gdzie go faktycznie nie ma. Problem jest o tyle poważny, że z jednej strony promotorzy bardzo niechętnie wykluczają zapożyczenia uprawnione, gdyż jest to bardzo czasochłonne i pracochłonne, a w sytuacji fałszywie dodatniego wyniku, zamiast wywiązać się ze swoich obowiązków, najczęściej każą studentom poprawiać nieistniejący plagiat lub pisać pracę od nowa.
Pisanie prac z kosmetologii powoduje liczne wyzwania i trudności w zakresie uniknięcia plagiatu. Studenci często nieświadomie popełniają „plagiat”, Który faktycznie plagiatem nie jest, a jedynie błędem systemu, co sprawia, że pojawia się u nich bezradność, nie wiedzą również co należy zrobić, aby poprawić swoją pracę w taki sposób, aby Jednolity System Antyplagiatowy nie wykazał zbieżności z innymi pracami.
Pisanie prac z kosmetologii niesie za sobą różne trudności i wyzwania. Największe konsekwencje niosą za sobą te, które wiążą się z systemem antyplagiatowym.
Trudności i wyzwania w wyborze metody i techniki badawczej
Wybór metody i techniki badawczej stanowi zawsze wyzwanie w pisaniu prac z kosmetologii. Studenci najczęściej decydują się na wybór metody sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. Należy zauważyć, że tematy prac magisterskich i licencjackich z kosmetologii doskonale wpisują się w takie badania. Studenci często nie mogą zdecydować się na wybór metody i techniki badawczej, którą mogliby zastosować. Pisanie pracy z kosmetologii może okazać się bardzo skomplikowane, jeśli w nieodpowiedni sposób zostanie wybrana metoda, technika i narzędzie badawcze. Student, który obawia się trudności z tym związanych może zgłosić się do Edu-pomocnik.pl gdzie uzyska pomoc i bezpłatne doradztwo metodyczne od wykwalifikowanych osób, doskonale znające pisanie prac z kosmetologii i ich specyfikę. Pracownik naukowy z doświadczeniem promotorskim bezpłatnie doradzi, czym się kierować przy wyborze tematu i jak przeprowadzić badania. Skorzystać z poradników pisania prac dostępnych na powyższej stronie.
Przydatne źródła:
Pisanie prac bez plagiatu. Jak uniknąć plagiatu? Porady dla studentów, https://cyber-promotor.pl/pisanie-prac-bez-plagiatu-jak-uniknac-plagiatu-porady-dla-studentow
Baza tematów prac dyplomowych online za darmo, https://edu-pomocnik.pl/baza-tematow
Jednolity System Antyplagiatowy. Częste pytania, https://jsa-cp.opi.org.pl/faq/