Przy instalacji, która wykorzystuje słońce zdecydować się można na umiejscowienie instalacji jaką są panele słoneczne na dachu czy też na gruncie wokół domu. Bardzo istotnym aspektem jest odpowiedni dobór lokalizacji. Ilość energii wyprodukowanej jest uzależniona od samej orientacji względem słońca. Kierując się wyborem rozmieszczenia pamiętać należy o kilku bardzo uniwersalnych zasadach.
Kierunek najbardziej nasłoneczniony to oczywiście południe. Dlatego też panele słoneczne kierowane powinny być w tę stronę. Jest to ułożenie optymalne modułów, które gwarantuje uzyskanie największej ilości elektrycznej energii. Dopuszczalne jest także odchylenie pewne na zachód czy też na wschód. Ustawienie paneli w północnym kierunki czy też w zacienionym miejscu kompletnie nie ma sensu.
Pamiętajmy także o tym, że lokalizacji instalacji może być oddalona od budynków dostarczania docelowego energii, ponieważ przewodu w takowych instalacjach może rozprowadzać po długości dowolnej, w celu uniknięcia jakiś strat energii zwiększa się sam przekrój przewodów. Ilość energii elektrycznej dostarczanej przez daną instalację w dużym stopniu również zależy od samego kąta nachylenia fotowoltaicznych modułów. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że kąt padania słońca wcale nie jest kątem stałym. Latem się znajduje ono nieco wyżej ponad horyzontem niż ma to miejsce chociażby zimą.
Pod uwagę wziąć należy także czynniki takie jak wiatr czy też śnieg. Chodzi tutaj o dbałość o samą konstrukcję mocowania.
Magazyn energii to bardzo ważna część instalacji fotowoltaicznej. W tym miejscu energia elektryczna jest przechowywana, a takowa może być wykorzystana w danej chwili, kiedy jest to konieczne. Tak aby instalacja mogła normalnie funkcjonować należy pamiętać o doborze akumulatorów. Powinny one charakteryzować się odpornością na rdzewienie, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa.