Modelowanie informacji o budynku i tworzenie jego cyfrowego zapisu, który staje się punktem wyjścia do tworzenia przekształceń i pracy zespołu projektowego nazywane w skrócie BIM jest bez wątpienia podejściem, które w dużej mierze zrewolucjonizowało podejście do pracy nad projektem, a także sprawiło, że dotychczasowe postrzeganie realizacji, w którym wizualizacja 3D stanowiła efekt końcowy pracy – straciło na aktualności i znaczeniu.

Tworzenie parametrycznych rysunków BIM, czy też wykonywanie takich czynności jak projektowanie konstrukcji stalowej stanowi tylko jeden z elementów składowych projektowania w obecnym ujęciu. W projektowaniu BIM wreszcie przywrócono właściwe miejsce komunikacji i holistycznemu podejściu do projektowania, które przez wiele lat było traktowane jako kwestia drugorzędna. Aktualnie z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania, które wyposażone jest w technologię BIM uczestnicy projektu mają szansę na sprawną i ciągłą komunikację, która sprawia, że efekt końcowy jest efektem faktycznej pracy zespołowej. Możliwość edycji projektów w czasie rzeczywistym, wprowadzanie w nich zmian, a także opcja tworzenia przekształceń zaraz po ich uzgodnieniu bez konieczności odbywania fizycznych spotkań – to tylko niektóre z innowacji, jakie stają się możliwie dzięki wykorzystaniu technologii BIM.

Oczywiście samo podejście oparte na BIM pozostawałoby jedynie w sferze teorii, gdyby nie odpowiednio dopasowane programy, które zostały stworzone tak, aby w pełni wykorzystywać potencjał płynący z tego podejścia. Oprogramowaniem, które coraz częściej zyskuje na znaczeniu i jest coraz częstszym wyborem wśród uczestników jest Prota. Do najważniejszych zalet tego oprogramowania zaliczyć należy:

  • możliwość uzyskania pełnego wsparcia technicznego,
  • redukcja ilości przeróbek, a tym samym możliwość tworzenia realizacji jeszcze szybciej,
  • maksymalizacja efektywności i zysków,
  • możliwość synchronizacji projektów z innymi projektami BIM,
  • opcja śledzenia zmian, które są dokonywane w projekcie,
  • duże perspektywy na współpracę z przedstawicielami innych branży.

By admin